rss RSS twitter Twitter
e-VeryThing DocHuman : Form, Süreç, Rapor Tasarımı ve Doküman Yönetimi Mercury Messenger Platform Bağımsız E-Defter Netle Yazılım Efatura Çözümü Danışmanlık Hizmeteleri

E-fatura

Giriş

Usul ve esasları Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenen E-Fatura Uygulaması, Netle çözümleri ile kurumlara uyarlanmaktadır. Kurumlar arasında, daha hızlı, para ve zaman anlamında daha az maliyetli ve çevreci biçimde faturalaşmayı sağlayan E-Fatura, Netle çözümleriyle hazırlanabilmektedir.

Bu sayfada, Netle çözümleri ile her ölçekte kurumun kullanımına sunulan ve kurumların yeni gündem maddesi olan e-fatura uygulaması hakkında ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

SAP E-Fatura

SAP yazılımına özel “cockpit” uygulaması tasarlanmıştır. Bu uygulama ile SAP içinden tüm e-fatura işlemleri ek bir uygulama eğitimine gereksinim olmadan kolaylıkla yapılabilir. Daha fazla bilgi için SAP E-fatura ve E-defter sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Netle e-fatura çözümünün temel özellikleri nedir?

Netle yazılım tarafından geliştirilen e-fatura çözümünün temel özellikleri için http://www.netle.com.tr/e-fatura-cozum-ozellikleri adresini incelenebilir.

E-fatura için neden Netle Yazılım çözümleri tercih ediliyor?

http://www.netle.com.tr/netle-yazilim-ve-e-fatura adresi incelenebilir.

E-fatura uygulaması nedir?

E-Fatura uygulaması, açık standartlara uygun olarak hazırlanan elektronik belge biçimindeki faturaların güvenli ve sağlıklı bir biçimde dolaşımını sağlamak amacı ile GİB tarafından oluşturulan bir uygulamadır. Uygulamadan, anonim ya da limited olan tüm kurumlar yararlanabilmektedir.

Firmalar hangi yazılımlar üzerinden e-fatura kesebilirler?

Usul ve esasları GİB tarafından belirlenen E-Fatura uygulamasını kullanabilmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın onayı gerekmektedir. Netle Yazılım, Türkiye’de e-fatura uygulamasında entegrasyon testlerini ilk geçen yazılımları kullanmaktadır. Arka ofiste kullanılan KKP paketi ne olursa olsun, anonim ya da limited şirketler Netle çözümleriyle e-fatura uygulamasını kullanabilirler.

Kullanıcılar hem kağıt hem e-fatura düzenleyebilecek mi?

E-fatura uygulamasından yararlanma hakkı bulunan şirketler, genel hükümler çerçevesinde, kağıt fatura da düzenleyebilirler. Bu bakımdan e-fatura uygulaması, kağıt fatura düzenleme yanında şirketlerin kullanabilecekleri daha hızlı ve düşük maliyetli bir alternatif olarak kullanılabilmektedir. Ancak aynı fatura bilgisi hem basılı hem de elektronik olarak, tekrarlı biçimde düzenlenemez.

Saklama (Arşivleme)

Alınan ya da gönderilen her e-fatura bilgisi (ubl-tr/xml) sistemde saklanmalıdır. Saklanan bu bilgi yedeklenmeli, değiştirilmemeli, korunmalı, aranabilmeli ve gereksinim durumunda izlenerek tekrar kağıt ortamına çıktı üretebilmelidir. (Daha fazla bilgi için e-fatura arşivleme adresini ziyaret edebilirsiniz)

Firmalar tüm müşterilerine e-fatura gönderebilecek mi?

E-fatura uygulaması, GİB üzerinde tanımlı (kayıtlı ve mühür onayı almış) kurumlara fatura gönderimine ve bu kurumlardan fatura alımına olanak sağlamaktadır. Uygulamada belirtilen esaslar harici yollarla gönderilen herhangi bir elektronik belge yasal olarak kabul edilmemektedir. Netle Yazılım, e-fatura çözümleri ile, kullanıcılarının bu uygulamayı eksiksiz ve sorunsuz şekilde kullanması için her türlü destegi sunmaktadır.

E-fatura kullanımında son durum nedir?

E-fatura uygulamasını talep eden kurum sayısı her geçen gün artmaktadır. Gelen talepler incelendiğinde, iletişim (Turkcell, Vodafone, Avea, TTNet vb.) firmaları tarafından hazırlanan fatura belgeleri ile yani EFKS (Elektronik Fatura Kayıt Sistemi) belgeleri ile e-faturanın karıştırıldığı anlaşılmaktadır. EFKS sistemi, E-fatura öncesinde hazırlanan özel bir sürümdür. Bu sürüm, sadece çok sayıda fatura kesen belli kurumlara özel olarak hazırlanmıştır. Bu kurumlar da, bir süre sonra e-fatura sistemine geçiş yapmak zorunda kalacaklardır.

Netle e-fatura çözümlerine ilişkin pilot müşteri testleri tamamlanmıştır. Yeni müşterilerde, e-fatura uygulamasına geçiş çalışmaları, son aşama olan uyarlama aşamasına gelmiştir.

Uygulama firmalara ne gibi artılar sunuyor?

E-Fatura, kurumlar arasında daha hızlı, zaman ve para anlamında daha az maliyetle fatura kesmeyi sağlamaktadır. Uygulama, hız ve güvenliğin yanı sıra çevreci yönüyle öne çıkmaktadır ve kağıt kullanımını tamamen ortan kaldırmaktadır.

Yeni E-fatura çözüm mimarisi nasıl şekilleniyor?

Yeni hazırlanan mimaride 4 farklı katman yer almaktadır.

 • Çekirdek Katman

  • Bu katmanda, ilişkisel veritabanında yer alan fatura belgesinin UBL-TR biçimine dönüşümünü ve UBL-TR biçiminde alınan bir faturanın ilişkisel veritabanı kayıtlarına dönüşümünü yapacak birim yer almaktadır.
 • GİB İçin Bütünleştirici Katman

  • Kurum, entegrasyon başvurusu yaptıysa bu katman gerekmektedir.
  • Entegrasyon olması durumunda, kurum ile GİB arasında çevrimiçi belge aktarımları yapılmaktadır ve e-fatura portalına gerek kalmadan, kurumlar, işlerini çok hızlı şekilde yapabilmektedir.
 • KKP(ERP) İçin Bütünleştirici Katman

  • Kurumda etkin olarak kullanılan bir KKP uygulamasının bulunması durumunda bu katman gerekmektedir.
  • KKP sisteminde hazırlanan satış faturası, bu katman ile okunur ve e-fatura biçimine dönüştürülür. Eğer sisteme e-fatura biçiminde alış faturası gelirse, KKP sistemine yine alış faturası olarak işlenir ya da masraf merkezlerine gider olarak yansıtılır.
 • Arayüz Katmanı

  • Kurum içinde e-fatura etkinliklerini yönetmek için gerekmektedir.
  • Bu katmanda, kurumlara göre özelleşebilen arayüz ile e-fatura hazırlama, mühürleme, gönderme, kabul etme, red etme ya da alma etkinlikleri kolay ekranlarla yapılabilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için çözüm mimarisi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yeni mimari hangi KKP (ERP) paketleriyle çalışabiliyor?

Yeni çözüm mimarisi, KKP paketi bağımsız olarak tasarlanmıştır. Tüm KKP paketleri ya da kuruma özel geliştirilmiş (as400 platformuna özel geliştirilmiş vb.) yazılımlarla bütünleşik çalışan özel çözümler geliştirilebilmektedir.

Netsis uygulamaları ile hazırlanan özel KKP bütünleştirici katman sayesinde de, Netsis KKP çözümü ile bütünleşik olarak, toplu faturalama ekranlarına benzer arayüzlerle e-fatura belgeleri hazırlanabilmekte, gönderilebilmekte ya da alış faturası olarak kayıtlara işlenebilmektedir.

Distribütör ve Zincir Mağazalar

Bu sistemden etkin şekilde faydalanmak için bölüme özel hazırlanmış adresteki tüm bilgileri inceleyebilirsiniz.

E-fatura çözümüne ilişkin karşılaştırma soruları

Bu adreste yer alan pdf dosyasını inceleyebilirsiniz.

E-fatura çözümün maliyetini etkileyen faktörler

Bu adreste yer alan pdf dosyasını inceleyebilirsiniz.